...ako keby prišla dnes, ako keby prišla teraz.
keďže ste tak ďaleko, rozhodla som
sa, že Vám napíšem, aby ste nezabudli, že vás všetkých mám rada a naďalej
sa za vás modlím. Praha je krásna, ale veľmi veľká a nikoho tu nepoznám
(zatiaľ), ale to sa snáď rýchlo napraví. ..a aby som vám len nepísala
'písanie o ničom', rozhodla som sa, že vám sem hodím aj jednu malú úvahu.
Bývam tu v Prahe na študentskom
internáte (po česky – koleji J), a keďže potrebujem aj jesť, tak som nechcela
celý môj grant minúť na ubytovanie, a preto zdieľam izbu ešte
s jednou slečnou. Dievča s menom Valérie býva kúsok od Prahy, čo
znamená, že často chodieva domov. Tento víkend som tu bola opäť sama
a odrazu sa mi akosi nechcelo upratovať. Neumyté riady, tenisky na behanie
v stredu izby, rozhádzaný stolík, preplnený kôš... Začalo sa mi to kopiť.
Odrazu som si uvedomila, že Val mi nepovedala, kedy sa na intrák vráti.
Poobzerala som sa po izbe a napriek tomu, že sa ešte veľmi dobre nepoznáme,
by som sa nesmierne hanbila, keby práve vstúpila do izby. Pomaly som začala
upratovať rozhádzané veci a rozmýšľala som nad svojím životom. Čo keby si pre mňa môj Boh prišiel dnes?
Páčilo by sa mu v mojom živote? Našiel by tam našiel by tam smeti, ktoré
mali byť už dávno v smetiaku, neumyté poháre alebo rozhádzané veci, ktoré
mi bránia v pohybe?
Pripomenulo mi to podobenstvo
o 10 pannách, a tým sa to prenieslo na 'vyššiu' úroveň (viem, že to
poznáte, ale keby niečo Mt 25:1-13). Nešlo už len o to, či sa tých päť
nepripravených panien hanbilo, ale o to, že už nemali šancu vrátiť to späť
a pripraviť sa. Pán Ježiš ma tak zavolal k sebe a povedal mi,
aby som sa nebála, že stále je ešte čas a to nielen pre mňa, ale aj pre
mojich milovaných. (2. Kor 6:2) A tak som sa modlila, ponajprv za seba J.
Nasledujúce dni prebiehali celkom
zaujímavo, pretože niečo sa zmenilo. Každú chvíľku, keď som bola na izbe, som
sa zastavila a popozerala po izbe. Niekedy som sa spokojne usmiala
a inokedy som rýchlo odložila obal z notebooku na svoje miesto. Nikdy
to nebolo dokonale uprataná (veď ma poznáte nie som zástancom, takého toho
technického poriadku, že nikde nič), ale vždy som bola spokojná s tým ako
to vyzerá. A vždy keď som niekam odchádzala (do knižnice, do obchodu, na bohoslužby,
behať...) som si izbu pozrela spred dverí a odchádzala som spokojná.
V 2. liste Korintským 13:5
Pavol hovorí, aby sme samých seba skúmali a tak vás chcem poprosiť, skúste
sa pozrieť do svojich životov, či je tam niečo čo je rozhádzané alebo tam nemá,
čo robiť (hnev na kamaráta, “malé“ klamstvo, neposlušnosť rodičov, závisť...),
a dovoľte Pánu Ježišovi, aby vám pomohol upratať. Veď On zomrel za nás na
kríži, aby nás zmieril s Bohom. 'On nám už našu izbu upratal.'
A dáva nám milosť, plus nám aj denno-denne pomáha, aby sme mohli byť
s našim životom spokojný, ale aj aby vždy keď sa na nás On pozrie, aby sa
mohol usmievať.“
tak
na dnes len toľko odo mňa a dúfam, že som vás neunudila čítaním. žehnám vám všetkým plnosť Božieho požehnania a Jeho
priazeň do všetkého, čo vás tento týždeň čaká.
S láskou
somtoja
somtoja
Komentáre
Zverejnenie komentára